YURTDIŞI İŞLEMLERİ

YURTDIŞI PATENT & FAYDALI MODEL İŞLEMLERİ

Yurtdışı Patent ve Faydalı Model

PCT (Patent Cooperation Treaty)

Ülkemizin de içinde bulunduğu 142 ülkenin imzaladığı Patent İşbirliği Anlaşması (PCT; Patent Cooperation Treaty) Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO; World Intellectual Property Organization) tarafından yürütülmektedir.

Maliyetlerin en üst seviyelere çıktığı yurtdışı patent stratejilerinde önemli ve modern bir öngörü aracı olan PCT sayesinde patent başvuru sahipleri tüm süreci belirlenmiş global bir patent sistemiyle patent süreç ve bütçelerine hakim olabilmektedirler.

EPC (European Patent Convention)

Avrupa Birliğine üye olan ülkeler arasında tek bir buluş sistemi geliştirmek ve Avrupa Birliği ülkelerinde taklidin önüne geçilmek amacı ile oluşturulan bir sistemdir.

Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtehşıtayn, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malta, Monako, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, İngiltere

Diğer Yurtdışı Tescil Sistemleri

Güney Afrika Topluluk Tescili

ARIPO (African Regional Intellectual Property Organization)

http://www.aripo.org/

Kuzey Africa Topluluk Tescili

OAPI (African Intellectual Property Organization)

http://www.oapi.wipo.net/en/OAPI/index.htm

Körfez Ülkeleri GCC (The Cooperation Council For The Arab States of The Gulf Secretariat General)

http://www.gcc-sg.org

Avrasya - EAPO (The Eurasian Patent Organization)

http://www.eapo.org/eng/ea/

Yurtdışında Faydalı Model

Faydalı Model global anlamda kabul görmüş bir koruma türü değildir. Avrupa nın birçok ülkesinde patent stratejileri arasında kullanılırken bazı ülkelerce patent harici başka bir yöntem sisteme dâhil edilmemektedir.

Örneğin Avrupa’nın önemli ülkeleri olan Almanya, İtalya ve Fransa da faydalı model koruması mevcut iken İngiltere söz konusu korumayı tanımamaktadır.

Japonya da faydalı model sistemi mevcuttur. Ancak Amerika da konuya ilişkin bir yaklaşım bulunmamaktadır.

"Yapmayı öğrenmek zorunda olduğumuz her şeyi, yaparak öğreniriz."

- Aristo -